S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown.
Aktuálně: kurzy můžete absolvovat jak online, tak prezenčně.

V tomto článku chci trochu vyjasnit terminologii ze světa Power (Power BI a Power Pivotu). V něm se často setkáváme s názvem measure (česky míra) a občas také s názvem explicitní míra a implicitní míra.

Jak vznikne explicitní míra?

Explicitní míra vznikne v Power BI tím, že jdeme na  New measure a něco napíšeme v DAXu (nebo případně použijeme Quick measures). Measure pak použijeme v nějakém vizuálu. Measure je v tabulce označena ikonkou kalkulačky.

V Power Pivotu vznikne explicitní míra tak, že něco zapíšeme "dolů" pod tabulky a pak použijeme v kontingenční tabulce.

Jak vznikne implicitní míra?

Vlastně nevznikne nijak. Kterýkoliv sloupec v datech, který je použit ve vizuálu (Power BI) nebo v kontingenční tabulce, je implicitní mírou. Může být načerpán přímo ze zdrojových dat, nebo spočítaný v počítaném sloupci.

Pozor, občas v materiálech o Power BI i Power Pivotu splývá termín "míra" a "explicitní míra".

Jak se liší použití explicitních a implicitních měr?

  • Explicitní míry mohou využívat nepřeberné možnosti výpočtů v DAXu. Implicitní míry jsou omezeny na několik jednoduchých výpočtů nastavených ve vizuálech, příp. v kontingenční tabulce.
  • Tyto jednoduché výpočty ve vizuálech a kontingenčních tabulkách naopak nemůžeme používat u explicitních měr.
  • Explicitní míry se mohou odkazovat na jiné explicitní i na implicitní míry - implicitní míra si z principu nemůže vzít hodnotu z explicitní míry. Není tedy problém udělat z implicitní míry míru explicitní. Např. ze sloupce (a implicitní míry) "Values" můžeme udělat explicitní míru vzorcem =SUM[Values]
  • Implicitní míra nemůže být zobrazená v Excelu, který je připojený na dataset na powerbi.com

Kdy tedy používat explicitní míru a kdy stačí implicitní?

Viděl bych to asi takhle - na úplně jednoduché reporty vám stačí používat míry implicitní. Nicméně bez explicitních měr se nedají používat ty nejzajímavější DAXové funkce - SAMEPERIODLASTYEAR, TOTALYTD, SUMX, CALCULATE, a bez nich se běžné firemní reporty prakticky dělat nedají. Takže v Power BI budete tak dobří, jak dobře budete umět vytvářet explicitní míry:)

S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown.
Aktuálně: kurzy můžete absolvovat jak online, tak prezenčně.

4 Komentářů

  1. Zdravím, jak prosím vytvořit počítanou položku podobně jako v Excelu u klasické KT v prostředí PP (Př: Tabulka dat obsahuje 2 sloupce – 1.Kategorie (Prodej, Náklady) 2.Hodnoty v CZK. V KT následně potřebuji vytvořit podíl mezi těmito položkami ze sloupce Kategorie -> Náklady/Prodej).
    Děkuji

    Honza

  2. V tom případě asi DAX, kde sečtěte dohromady tři funkce SUMX, přičemž každá bude filtrovat jednu hodnotu – např. SUMX Brna, SUMX Prahy, SUMX Ostravy…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

*

smazat formulářOdeslat komentář