S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown.
Aktuálně: kurzy můžete absolvovat jak online, tak prezenčně.

Tento článek je o tom, jak v Excelu s pomocí nástroje Power Query (Načíst a Transformovat) propojovat data ze dvou tabulek.

Jedná se o propojení přes klíčový sloupec - tedy něco obdobného, jako to dělá funkce SVYHLEDAT. Pokud by vás zajímalo, jak spojit dvě tabulky za sebe, nebude od věci kliknout sem.

V našem příkladu budeme pracovat s těmito dvěma tabulkami. Naším úkolem bude doplnit ke každému zaměstnanci jméno jeho nadřízeného, které vychází z oddělení, kde zaměstnanec pracuje. Tedy např. Petra pracuje ve výrobě, vedoucím výroby je Bonifác, proto se u Petry má objevit slovo "Bonifác".

Nejprve je třeba vytvořit dotazy do obou tabulek. Jsou-li data někde vně souboru, jdeme přes klasický nový dotaz, pokud jsou ve vložených tabulkách uvnitř souboru, můžeme jít přes dotaz z tabulky. (kliknout do tabulky a pak Data / Načíst a Transformovat / Z tabulky. Každopádně se jedná o dotazy v rámci Power Query - Načíst a Transformovat.

Pak jdeme na Nový dotaz / Kombinovat dotazy / Sloučit.

Vybereme postupně obě tabulky a klikneme v obou na sloupce, které jsou klíčem - v našem případě je klíčem název oddělení.

V nově vytvořené tabulce klikneme na dvojitou šipku u sloupce vpravo - tím dotáhneme hodnoty z druhé tabulky.

Ještě si vybereme, které. V našem případě nedává smysl opakovat název oddělení, necháme tedy zaškrtnutého pouze vedoucího oddělení.

Potvrdíme a dotaz je hotový.

Po načtení do tabulky vypadá výsledek takto:

S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown.
Aktuálně: kurzy můžete absolvovat jak online, tak prezenčně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

*

smazat formulářOdeslat komentář