S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown.
Aktuálně: kurzy můžete absolvovat jak online, tak prezenčně.

Autor: Miroslav Lorenc

Představme si, že máme složku a v ní čtyři sešity Excelu. V každém sešitu je seznam plánovaných kurzů ExcelTownu na jeden měsíc - prosinec, leden, únor a březen. Názvy listů odpovídají jednotlivým měsícům.


Tato data chceme sloučit do jedné tabulky. Toho můžeme dosáhnout pomocí Power Query. Power Query umí načíst všechny sešity ze složky najednou, ale standardně pouze soubory které mají stejnou strukturu a stejný název listu. Nyní si ukážeme jak načíst data z různě pojmenovaných listů.

Všechny soubory máme v jedné složce. V Excelu (v jiném souboru mimo složku, se kterou pracujeme) půjdeme do nabídky Data - Načíst data - Ze souboru - Ze složky.

V dialogovém okně klikneme na tlačítko Transformovat data. Otevře se Power Query. Rozbalíme sloupec s binárními soubory.

Načte se první náhled prvního souboru, což není první sešit podle kalendářního data, ale podle abecedy v adresáři. Vidíme tady devět kurzů, které chceme načíst.

Devět kurzů z ukázkového souboru se v pořádku načetlo, ale pak výpis končí, protože data z dalších souborů, kde jsou odlišné názvy listů, se nemohla načíst. Toto je nepříjemná věc kterou můžeme obejít tak, že řekneme, že nám nezáleží na názvu listu - že chceme načíst první listy ze všech souborů, respektive my máme v každém souboru pouze jeden list.

Takže zkusíme nastavit, aby se načetla data z libovolně pojmenovaného listu. Půjdeme do levého podokna a zvolíme Transformovat ukázkový soubor.

Teď se vrátíme v historii ke kroku, kde se identifikoval list. Vidíme, že v ukázkovém souboru se identifikoval leden 2021 a byl to druh = list. Toto smažeme včetně hranatých závorek a nahradíme za nulu.

  • = Zdroj{0}[Data]

První list v sešitu má identifikační číslo nula, druhý list sešitu notifikační číslo 1 a tak dál. Potvrdíme tento příkaz, což znamená že jsme změnili krok navigace a teď se vrátíme na zobrazení všech položek. Vidíme že už se nám načetla všechna data ze všech souborů. 

Teď už stačí výsledek načíst do Excelu a máme v jedné tabulce všechny kurzy ze všech listů.

Zdrojová data ke stažení

S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown.
Aktuálně: kurzy můžete absolvovat jak online, tak prezenčně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

*

smazat formulářOdeslat komentář