S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown.
Aktuálně: kurzy můžete absolvovat jak online, tak prezenčně.

V tomto článku je řešení situace, kdy vaše data obsahují čísla s desetinnými tečkami a váš Excel (resp. Windows) je nastavený na desetinné čárky.

To vede k tomu, že Excel tato čísla nerozeznává jako čísla a nejde s nimi počítat.

Jak to neřešit?

Není moc dobré pokoušet se tečky na čárky převádět přes nahrazovací funkce, přes nástroj Najít nahradit nebo přes Text do sloupců. Všechno někdy může částečně fungovat, ale také to dost často vede k problémům a k chybám, které nemusí být na první pohled vidět. Navíc to funguje nebo nefunguje podle toho, jak máte co nastavené - o co jsou tyto postupy zdlouhavější, o to jsou nespolehlivější.

Jak to řešit?

Spolehlivě fungují dvě metody. Jedna spočívá v tom, že si na chvilku přepnete Excel na tečky, a druhá pak používá Power Query.

Přepnutí Excelu na tečky

V nastavení Excelu přepneme oddělovač z čárky na tečku (Soubor / Možnosti / Upřesnit)

Pak do Excelu nakopírujeme data, která chceme vyhodnocovat.

Pak se můžeme přepnout zpět na čárky a všechno je OK. Během celého procesu ani nemusíme Excel otvírat a zavírat.

Power Query

Pomocí Power Query se připojíme do souboru, ze kterého se data berou. Jdeme na nastavení datového typu, vybereme použití národního prostředí. Pak vybereme, že chceme desetinné číslo, a že vzniklo podle standardu angličtiny ve Spojených státech (nebo někde jinde, kde mají rádi desetinné tečky...).

Výsledkem jsou čísla, která se budou zobrazovat s tečkou nebo s čárku podle toho, co používáte, ale každopádně budou jako čísla fungovat.

O použití národních prostředí pro datové typy více tady.

Videonávod

Tomu, jak tenhle otravný problém řešit, se věnuje jedna lekce našeho elearningového kurzu:

Elearning středně pokročilý Excel:

S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown.
Aktuálně: kurzy můžete absolvovat jak online, tak prezenčně.

3 Komentářů

  1. Dobrý den, váš návod na řešení desetinných teček/čárek nefunguje. Excel i po přepnutí v natavení na desetinnou tečku po nakopírování řady desetinných čísel do spredsheetu urputně rozeznává čísla se desetinnou tečkou jako datum.

  2. Nevím co se děje, může tam být nějaký problém s nastavením nebo lokalizací. Použijte Power Query, to funguje víceméně nezávisle na natavení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

*

smazat formulářOdeslat komentář