S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown.
Aktuálně: kurzy můžete absolvovat jak online, tak prezenčně.

Pokud jste se někdy pokoušeli o psaní vědeckých prací nebo podobnou pošetilost, zřejmě jste dost trpěli při vypisování citací.

Je zřejmé, že citace jsou čiré zlo, na druhou stranu už existují nástroje, jak se s nimi vyrovnat bez velkého trápení. Jedním z nich je Zotero.

Jak Zotero v principu funguje.

  • Najdete zdroj, který chcete citovat. Ten přidáte do své kolekce svých zdrojů (můžete ho tedy postupně citovat ve více pracích). Pro přidání stačí znát jen hlavní identifikátor (DOI, ISBN...) a aplikace si sama dohledá ostatní údaje. Tato kolekce zdrojů se spravuje v aplikaci Zotero, ta ale může být propojená s cloudem - takže pak máte na více počítačích stejnou, synchronizovanou, kolekci.
  • Ve Wordu (nebo v jiném textovém editoru) si pak z této kolekce vybíráte zdroje, které citujete na příslušných místech dokumentu. Na konci dokumentu pak automatizovaně vytvoříte bibliografii - přehled použité literatury.
A teď krok za krokem.

Stažení a instalace.

Zotero stáhněte a nainstalujte.

https://www.zotero.org/download/

Po nainstalování se objeví jak samotná aplikace Zotero, tak nová karta ve Wordu.

Přidávání nových zdrojů do vlastní kolekce

Otevřete Zoter, použijete nástroj magické hůlky a zadejte ISBN (nebo DOI, ISSN...) a odentrujte.
Zotero samo si z webových databází stáhne všechny informace o zdroji. Vy se tedy nemusíte vypisovat s autorem, názvem, datem vydání... Všechno se stáhne samo a databáze článků, se kterou Zotero automaticky pracuje, je opravdu obrovská.
Po odentrování se položka přidá do seznamu zdrojů - se všemi potřebnými údaji.

Takto postupně posbíráme všechny zdroje, které chceme použít.

Vložení citace do textového dokumentu

Ve Wordu v dokumentu dojdeme na místo, které chceme podpořit citací.
V kartě Zotero (která se objevila po instalaci Zotera) vybereme Add/Edit Citation. Při prvním vložení se nás Zotero zeptá, podle kterého citačního stylu chcete citovat. Pokud nevíte který použít, tak obvykle nic nezkazíte např. se styly American Psychological Association, Elsevier - Harvard, Chicago nebo ISO-690.
 
Citační styl dokumentu se dá případně i dodatečně změnit.
Po výběru stylu už můžeme rovnou vybrat, který z dokumentů naší kolekce v Zoteru chceme teď citovat.
Citace se vloží. Vypadá podle toho, jaký citační styl jste si vybrali. Některé uvádějí informací více, jiné měně, některé používají poznámky pod čarou atd.
Takto do textu vložíme potřebné citace. Teď ještě zbývá vložit na konec dokumentu bibliografii - tedy seznam všech použitých zdrojů:
Bibliografie se vytvoří podle vybrané citační normy. Pokud později přidáte další zdroje, je možné ji aktualizovat.
A je hotovo, jen pár poznámek na konec:
  • Zotero můžete provozovat na více počítačích, a mezi nimi sdílet sbírku zdrojů. 
  • Také je dobré vědět, že do biografie můžeme přidat i zdroje, které přímo necitujeme v textu. Slouží k tomu tlačítko Zotero - Edit biography.
  • V tomto článku jsme předpokládali, že Zotero používáme pro psaní článků ve Wordu. Dá se ale použít i např. pro psaní článků ve WordPressu - třeba s tímto pluginem:
    https://wordpress.org/plugins/zotpress/
  • Pokud vám nestačí základní citační styly v Zoteru, je možné další doimportovat nebo vytvořit vlastní.
 

S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown.
Aktuálně: kurzy můžete absolvovat jak online, tak prezenčně.

  1. Dobrý den,

    mám jeden problém. Když dám citovat v textu podle normy ISO690, mělo by se objevit za citovaným textem napr. (ihned.cz, 2016). Mně se objeví, po uložení citované stránky pomocí doplnku v Chrome, (Anon, nedatovano).

    Můžete poradit co s tím? Děkuji

  2. Dobrý den Radku, používal jsem jiné citační styly, ale myslím že někdy jsem tento problém vyřešil prostě tím, že jsem v aplikci Zotero tyto údaje ručně dopsal.

  3. Dobrý den,

    muzete poradit, co presne dopast rucne? Ptz kdyz v zoteru v knihovne podivam na ulozenou stranku, tak je tam vse vyplneno, URL, nazev, datum….nevim presne co doplnit.

  4. Nevím, zkoušel jsem to myslím metodou pokus omyl. Už je to ale rok co jsem Zotero naposled používal, bohužel neumím poradit konkrétněji…

  5. Jasny, rozumim, budu zkouset. Kazdpopadne dekuji za ochotu a navody.

    Hezky den
    Radek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

*

smazat formulářOdeslat komentář