Autor článku a videa: Martin Bradáč

Součástí webových aplikací z balíku Office je i služba MS Forms. Slouží k vytváření jednoduchých dotazníků, formulářů a kvízů. Nejde o nic převratného ani unikátního. Podobných služeb existuje celá řada. Přesto si Forms pozornost zaslouží. Ocení ho zejména uživatelé s předplatným Office 365. Velmi dobře totiž zapadá do ekosystému a má návaznost na další služby. Pro ostatní je dostupný po registraci Microsoft online účtu zdarma.

Následující videonávod slouží jako ukázka, jak lze během krátké doby připravit registrační formulář na zákaznickou akci.

V návodu stojí za zmínku hlavně možnost větvení odpovědí. Autor formuláře může nastavit co se má stát v případě nějaké konkrétní odpovědi.

Celá služba je uživatelsky velmi přívětivá, kompletně v češtině. Zajímavá je možnost exportu odpovědí do Excelu.  Bohužel MS Forms zatím neumí uložit data souboru v úložišti. Nelze je tak využít jako zdroj dat pro nějakou sestavu v Excelu nebo v PowerBI. Toto omezení lze ale obejít službou MS Flow. Jak už bylo zmíněno v úvodu. Přednosti využijí hlavně uživatelé a organizace s Office 365, jsou silným doplňkem v plnohodnotné verzi MS Teams.

Zjednodušenou alternativou k MS Forms může být formulář vytvořený nad Excelem online.

4 Komentářů

  1. Zdravím Martine,
    jen pár poznámek…
    a) MS Forms (Microsoft Forms) je duplicitní pojem, který se původně vázal na formuláře UserForm pod VBA (knihovna Microsoft Forms 2.0).
    b) Aby toho nepořádku ze strany Microsoftu nebylo málo, online je k dispozici totéž pod Excelem, ale ne s názvem “formulář”, nýbrž “Průzkum”.
    c) “Bohužel MS Forms zatím neumí uložit data souboru v úložišti.” – Ale vždyť výsledek se ukládá do sešitu online, jak jste sám poukázal…
    d) Osobně bych radši, kdyby Microsoft dotáhl a nezazdil InfoPath.

  2. A dodatek:
    Microsoft už zase pokulhává za službami Google (jejich tabulky mají také formuláře). Protože formuláře (dotazníky, průzkumy, hlasování) měly být už dávno integrované do PowerPointu. A tak se musíme obrátit na buď na Google, nebo aplikace třetích stran (hlasování na Androidu/iOS z mobilních zařízení). A to nemluvím o potřebě testů a jejich vyhodnocování, kdy doteď nevím o ničem lepším, než modulech Moodle. (Je pravda, že už dlouho jsem se nedíval na možnosti Google Class.) Takže radost z toho, jako Formuláře/Průzkumy Microsoft vytáhnul do další dlaždice, mě míjí. Ale jen názor.

  3. Tak kdyby v tom nebyl alespoň trochu terminologický bordýlek, zneklidnilo by mě to – to by snad ani nebyl Microsoft 🙂

  4. Ano, nemožnost uložit výsledek do úložiště mi přijde jako zbytečná nedotaženost. Zase na druhou stranu – když už někdo používá O365, má svoje výtvory tak nějak pod kontrolou. Není to nic objevného ani převratného. Google to měl dřív.
    ad Moodle. Souhlasím, že nabízí asi opravdu nejvíc možností na online vzdělávání vůbec. Ale ruku na srdce, ta správa… na mě je Moodle dost složitý a komplikovaný ( z hlediska správce) a vím, že podobnou zkušenost mají i uživatelé.
    Jinak na uživatelské testování během prezentace mně přijde nejlepší Kahoot!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

*

smazat formulářOdeslat komentář