S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown.
Aktuálně: kurzy můžete absolvovat jak online, tak prezenčně.

Autor: Martin Bradáč

Předplatitelé desktopových aplikací Office 365 mají v Excelu nějakou dobu k dispozici tajemnou funkci datové typy s volbami akcie a zeměpis. Na jednoduchém příkladu se pokusím vysvětlit, k čemu tyto funkcionality slouží a jak je prakticky využít.

Nejprve přiblížím datový typ zeměpis. Jde o způsob, jak k informacím v buňkách přidat informace z internetové databáze. Například počet obyvatel, GPS souřadnice, časovou zónu nebo region. Tyto informace pak můžete dále zpracovávat.

Řekněme, že máte k dispozici statistiku zákazníků – počet zákazníků z každého města. Přemýšlíte nad otevřením nové pobočky. Jednak chcete pobočku tam, kde máte hodně zákazníků, ale zároveň očekáváte, že pobočka ve velkém městě bude výdělečnější.

Pokud byste chtěli tuto úlohu řešit, musíte si z dostupných zdrojů zjistit počet obyvatel a ručně je do tabulky vložit. Druhá možnost by bylo makro, které by využívalo API buď Bing Maps nebo Google Maps. Pokud ale používáte Excel pro Office 365, je řešení opravdu jednoduché a rychlé. Označte buňky se jmény měst, klikněte v záložce Data do oblasti Datové typy a zvolte Zeměpis.

V levém horním rohu vybrané oblasti se zobrazí symbol mapy. V pravém horním rohu pak symbol rozbalovací nabídky. Klikněte na něj a z měnu vyberte položku Population. Okamžitě se vyplní sloupec s počtem obyvatel

Vyzkoušet můžete i další volby. Bohužel ne všechny datové položky jsou dostupné pro všechny záznamy. Datové položky jsou v angličtině.

S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown.
Aktuálně: kurzy můžete absolvovat jak online, tak prezenčně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

*

smazat formulářOdeslat komentář