S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown.
Aktuálně: kurzy můžete absolvovat jak online, tak prezenčně.

Tento článek je o tom, jak vytvářet v Excelu histogram (graf popisující četnosti) pomocí kontingenčních tabulekO histogramech obecně je jiný článek.

Vytvoříme histogram, který popíše rozdělení bodů v této třídě studentů, kteří psali test, a dostali z něj určitý počet bodů.

původní tabulka

Nejprve vložíme kontingenční tabulku. V ní vložíme Počet bodů do řádkových polí a cokoliv (např. jméno studenta) do hodnot.

první kontingenční tabulka

Tím se ke každé hodnotě, která se v tabulce u počtu bodů vyskytuje, přiřadí počet studentů, kteří takového počtu bodů dosáhli. Např. sedmi bodů dosáhli dva studenti.

To ale není přesně to, co potřebujeme - údaje jsou zatím příliš rozdrobené a rádi bychom je sdružili do intervalů. 

Klikneme tedy do jednoho z čísel v tabulce a pak jdeme na Analýza / Seskupit pole a nastavíme interval, jehož délka je pro nás zajímavá (v tomto příkladu např. 2). Začátek a konec se většinou nastaví automaticky správně.

přírůstek

V tabulce se pak samy vytvoří intervaly. V tabulce ještě vytvoříme kontingenční graf.

hotový histogram

A to je vše, histogram je hotov. Obdobný postup se dá použít při seskupování časových nebo datumových úseků.

S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown.
Aktuálně: kurzy můžete absolvovat jak online, tak prezenčně.

1 Komentář

  1. Co dělat, když maximum možných bodů bylo 12? Jako “konec” nastavím 12 a přírůstek nechám 2, ale graf úsek 11-12 vynechá. Ve výsledku chci, aby na histogramu byla ukázána i položka 11-12 a u ní 0 studentů. Nebo obdobný příklad, pokud by nikdo nezískal 3-4 body, histogram bude ukazovat pouze úseky 1-2, 5-6, 7-8, atd.. ale úsek 3-4 se v grafu neukáže. Jak ho tam dostat?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

*

smazat formulářOdeslat komentář