S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown.
Aktuálně: kurzy můžete absolvovat jak online, tak prezenčně.

Pokud jste s těmito funkcemi někdy pracovali, možná vás také napadlo, proč jsou v Excelu obě. SUMIF i SUMIFS totiž vysčítávají hodnoty dle kritérií. V čem se tedy liší a kdy tedy máme použít kterou?
  • Funkce SUMIFS má oproti SUMIF zásadní výhodu - umít vysčítat podle více kritérií. V seznamu lidí tedy můžeme vysčítat například hodnoty u všech mužů starších než čtyřicet let. Funkce SUMIF by uměla jen vysčítat hodnoty u mužů, nebo u lidí starších čtyřiceti let - tedy ne obojí najednou.
  • Naopak funkce SUMIF má proti funkci SUMIFS jen výhodu velmi nepodstatnou. Netrvá na tom, aby oblasti, ve kterých jsou vysčítávané hodnoty, byly stejně dlouhé. Nepodstatná výhoda je to proto, že v 99% případů tyto oblasti stejně dlouhé tak jako tak mít chceme.
  • Ani SUMIFS ani SUMIF však nedovede aplikovat dvě podmínky, mezi kterými je vztah "nebo". Nemohli bychom tedy vysčítat hodnoty u všech lidí, kteří jsou buď muži nebo je jim přes čtyřicet let. Je k tomu ale možné použít databázovou funkci DSUMA.
Z výše uvedeného je patrné, že SUMIF má právo na život hlavně z historických důvodů. Přišla totiž už s verzí 2003, na rozdíl od SUMIFS, která přišla až s verzí 2007. A SUMIF v zásadě nepotřebujete umět. Při práci se SUMIFS a SUMIF si dejte pozor na to, že mají sice podobné argumenty, ale v jiném pořadí.
  • SUMIFS se zapisuje jako oblast součtu / oblast kritérií / kritérium / další oblast kritérií / další kritérium...
  • SUMIF se zapisuje jako oblast kritérií / kritérium / oblast součtu
Vzásadě to samé, co platí pro SUMIF/SUMIFS, platí i pro COUNTIF/COUNTIFS a AVERAGEIF/AVERAGEIFS.

S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown.
Aktuálně: kurzy můžete absolvovat jak online, tak prezenčně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

*

smazat formulářOdeslat komentář