S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown.
Aktuálně: kurzy můžete absolvovat jak online, tak prezenčně.

Tento článek se věnuje kopírování vzorečků.

Představte si, že máme takovouto tabulku:

zadání

Tabulka je triviálně jednoduchá. Ve sloupci D se násobí hodnoty ze sloupců B a C. První řádek už mám spočtený, teď řeším, jak vzorec aplikovat i na další řádky.

Roztažení

Snad každý ví, že stačí jít do pravého spodního rohu buňky s napsaným vzorcem, chytnout myší tmavý puntík a stáhnout vzorec až dolů.

roztažení

Rozklik

Ne každý už ví, že stačí jít zase do pravého spodního rohu buňky, a místo roztažení dvojkliknout. Vzorec se pak sám roztáhne až na konec sloupce. To se hodně hodí u dlouhých tabulek.

Kde je konec sloupce Excel pozná podle délky sloupce, který je vlevo od roztahovaného. Jakmile vlevo uvidí prázdnou buňku, skončí.

rozkliknutí

Kopírovat / Vložit

Můžeme také pracovat s kopírováním a vkládáním. Tedy označit buňku se vzorecem (např. Ctrl + C), pak označit prázdné buňky, kam se má vzorec vložit, a vložit (např. Ctrl + V).

roztažené a přebarvené

Kopírování beze změny formátu

Všechny postupy, které jsme zatím ukázali, by v naší tabulce způsobily, že se s rozkopírováním vzorců roztáhne i formát, a všechny buňky tabulky ve sloupci D zezelenají. To často nebývá žádoucí. Jak to tedy vyřešit?

Buňku s původním vzorcem zkopírujeme. Pak jdeme na Domů / Vložit / Vložit jinak / Vzorce

vložení vzorců

Výsledek je pak přiměřeně pruhovaný - žádný formát buňky se nezměnil.

hotové

Absolutní odkazy

Pokud chceme, aby se část vzorce při roztahování neměnila (např. aby se B2 neměnilo na B3 atd.), je třeba použít absolutní odkazy. Ty jsou popsané ve zvláštním návodu.

Roztažení na určitý řádek

Chcete-li roztáhnout vzorec na určitý řádek, projděte si tento návod.

S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown.
Aktuálně: kurzy můžete absolvovat jak online, tak prezenčně.

1 Komentář

  1. Ty pojmy… Jedná se vyplňovací úchyt, limit může určovat i sloupec přilehlý zprava a kopírování formátu/hodnot lze částečně řídit tak, že tažení za vyplňovací úchyt provádíme pravým tlačítkem myši.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

*

smazat formulářOdeslat komentář