Answer Question
0
0

Potřebuji vypracovat řešitele v exelu.
Zadání:
1. Firma balící bonboniéry má k dispozici 60 čokoládových, 60 oříškových a 85 karamelových bonbónů. Může vyrábět dva druhy bonboniér. Do první bonboniéry se dávají dva čokoládové, šest oříškových a deset karamelových bonbónů a do druhé deset čokoládových, šest oříškových a pět karamelových. Firma má vykalkulováno, že na každém kusu první bonboniéry vydělá 30 Kč a na druhé 45 Kč. Jaký je optimální výrobní program firmy, pokud chce maximalizovat zisk?
2. Jak se změní řešení, pokud bude zisk z obou bonboniér stejný a to 30 Kč?
3. Jak se změní řešení, pokud nebudeme uvažovat omezení v počtu bonbónů, jen budeme chtít maximalizovat zisk za podmínky, že chceme vyrobit alespoň tři první bonboniéry a dvě druhé?

Marked as spam
Avatar uživatele Odeslal KarelKo
Otázka položena 14.11.2018 9:21
309 views
0
Private answer

Hmmm, to je pro nás vyšší dívčí. Budeme se muset vrátit asi zpět do školy.

Marked as spam
Avatar uživatele Odeslal Anonymous
Odpověděl 18.11.2018 13:04
0
Private answer

Pro řešení je třeba v Excelu povolit (Soubor / Možnosti / Doplňky / Spravovat: Doplňky aplikace Exel. Přejít / Zatržítko pro Řešitel). Nástroj Řešitel se objeví v nové skupině Analýza na kartě Data. V Excelu vytvoříme vzorce pro celkový počet spotřebovaných bonbónu pro jednotlivé typy bonboniér, pokud známe jejich počet a vzorec pro celkový zisk. V řešiteli nastavíme, že v buňce se vzorcem pro celkový zisk chceme maximální hodnotu. Pak nastavíme buňky, ve kterých máme počet vyrobených bonboniér jako proměnné. Na nastavíme podmínky: Buňky s počtem bonboniér musí být celá čísla. Pro maximální počet spotřebovaných bonbónů jednotlivých druhů (máme spočítáno vzorcem) nastavíme, že číslo musí být menší nebo rovno početu bonbónů, který máme k dispozici. Řešitele spustíme. Řešitel změní hodnoty nastavených buněk - spočítá optimální počet bonboniér, a maximální zisk. Pro druhý příklad jen změníme v buňce zisk z 45 Kč na 30 Kč a opět spustíme řešitele. Protože zisk je pro oba typy bonboniér stejný může se stát, že řešitel (v závislosti na hodnotách v buňkách pro počet vyrobených bonboniér) dá různé výsledky (viz obrázky). V tomto řípadě se musíme rozhodnout podle celkového počtu spotřebovaných bonbónů. Podmínku (pro minimální počet bonbónů) do řešitele přidat nemůžeme.
Pro poslední příklad nemusíme nic počítat, protože máme-li neomezený počet bonbónu, můžeme vyrobit neomezený počet bonboniér, máme neomezený zisk. Řešitel by skončil chybou. Soubor s řešením: https://uloz.to/!wgArRm3nZCP1/resitel-bonboniery-xlsx

Marked as spam
Avatar uživatele Odeslal Jana
Odpověděl 19.11.2018 12:22
0
Private answer

https://s3.amazonaws.com/gs-geo-images/6cf70942-375a-4e4e-9458-230b17b7dac5_l.gif

Marked as spam
Avatar uživatele Odeslal Anonymous
Odpověděl 9.4.2021 9:12

Odešlete svou odpověď

Attach YouTube/Vimeo clip putting the URL in brackets: [https://youtu.be/Zkdf3kaso]