Answer Question
0
0

Dobrý den. Rád bych se zeptal na možnost optimalizace/analýzy, pokud mám více proměnných dat. Našel jsem několik způsobů, které ale mají svá omezení. Např. "najít řešení" zvládá dopočítat jednu vstupní proměnnou, když znám výsledek. Klasický solver má sice poměrně hodně možností ovlivnění vstupních dat, ale pouze stylem "menší-rovno/rovno/celá čísla" apod.
Já potřebuji v podstatě udělat parametrickou studii.
Řeknemě, že mám 6 buněk, pro jednoduchost A1 až A6 a v nich jsou nějaké hodnoty, třeba rozměry nějakého složitějšího obrazce (např. délka, šířka nahoře, šířka dole, poloměr zaoblení nahoře, apod., prostě celkem 6 rozměrů, které jasně specifikují nějakou složitější plochu třeba). V každé z buňek A1 až A6 mohou nastat např. 3 různé případy. Např. v buňce A1 je délka buď 50 mm, nebo 100 mm, nebo 150 mm. V buňce A2 je šířka 30 mm nebo 50 mm nebo 70 mm, atd v buňkách A3 až A6 jsou vždy opět 3 možnosti (takže celkem 6 buněk a v každé z nich výběr ze 3 možností). Z buněk A1 až A6 se následně pomocí různých vzorců dopočítávají třeba v dalších 4 buňkách hodnoty, např. plocha, poloměr setrvačnosti, moment setrvačnosti, statický moment, apod.).
Jak mám udělat, aby excel (pokud možno bez VBA) udělal to, že by postupně kombinoval hodnoty ze všech buněk A1 až A6 s tím, že by v úplně prvním "kole/řádku" vybral v buňkách A1 až A6 první z možných nadefinovaných hodnot, ve druhém kole by ponechal v buňce A1 první hodnotu a v ostatních by použil druho hodnotu, atd atd, prostě by udělal všechny možné kombinace do patřičného počtu řádku (a já bych pak třeba pomocí filtrů už byl schopen zanalyzovat, kdy je třeba nejmenší plocha a zároveň nejvyšší moment setrvačnosti). Nebo ještě lépe, jak ho navíc donutit, když by počítal/vytvářel všechny ty kombinace, aby se rovnou dala přidat podmínka.. vyber takovou, kde je zároveň nejmenší plocha a nejvyšší moment setrvačnosti. Tj. rovnou by třeba řekl, že pro tuhle podmínku mám vzít z buňky A1 50 mm, z buňky A2 70 mm, z buňky A3 tohle, atd. Prostě parametrická studie pro různé vstupní proměnné (přičemž ty proměnné jsou vždy z množiny pevně daných hodnot).
Poradí někdo? Děkuji.

Marked as spam
Avatar uživatele Odeslal Pitam
Otázka položena 30.5.2020 16:40
36 views
0
Private answer

řekl bych že by mohlo být použitelné ověření dat kde si zadáte jednotlivé možnosti které lze v buňce vybrat, tato funkce je v pásu DATA

Marked as spam
Avatar uživatele Odeslal jirsa@volny.cz
Odpověděl 23.7.2020 9:27

Odešlete svou odpověď

Attach YouTube/Vimeo clip putting the URL in brackets: [https://youtu.be/Zkdf3kaso]